| Form Factor | Bar Style |
| Band | Dual GSM-Tri-Band(900/1800 MHz) |
| Dimensions | 112.3mm * 46.5mm * 14.5mm |
| Display | 65K QVGA (128*160 Pixels) 4.5cm |
| Music | Multi Format Music Player With Yamaha Amplifier- Built In |
| Stereo FM Radio | Yes |
| Triple LED Torch | Yes |
| Messaging | SMS & MMS |
| Games | Yes |
| Phonebook Capacity | 1000 |
| SMS Capacity | 500 |
| Expandable Memory | MicroSD (upto 8GB) |
| Battery Type | Li-ion 1000mAh |
| Talk Time | Up to 5 hours* |
| Standby Time | Up to 6 days * |
Accessories and Downloads 1. Transceiver 2. Standard Charger 3. Standard Battery 4. Handsfree Kit 5. Data Cable 6. User Guide 7. Warranty Card 8. Service Guide Download User Manual |

No comments:
Post a Comment