Key Features 3.5 mm Jack 1.8"(4.6 cm) Display FM Radio with Recording Video Player & Recording GPRS/WAP 1.3mp Camera Mobile Tracker Auto Call Record FM Radio with Recording Dual LED Torch Expandable Memory upto 16 GB |
Specifications
| Features | Detail |
|---|---|
| Product Type | Bar Phone |
| Network | GSM 900/1800 |
| Dimensions | 107.4x45.8x17.1mm |
| Display | 1.8" TFT -65K |
| Weight | 86.5gms |
| Talk Time | Upto 5Hrs. |
| Standby Time | Upto 250Hrs. |
| Battery | 1800mAh |
| FM Radio | Yes |
| FM Recording | Yes |
| Audio Player | Yes |
| Sound Recorder | Yes |
| Video Player | Yes |
| Video Recorder | Yes |
| Camera | Yes |
| Webcam | Yes |
| WAP/GPRS | Yes |
| Modem | Yes |
| Connectivity | Mass storage |
| Bluetooth | Yes with A2DP |
| Memory card Slot | Support TF/Micro SD card upto 16GB |
| Phone book Capacity | 1000 |
| SMS | 200 |
| MMS | Yes |
| Games | Yes |
| Caller Group | Yes |
| Language Support | Dual(English,Hindi) |
| Wallpaper | Yes |
| Mobile Tracker | Yes |
| Auto Call Record | Yes |
| Torch light | Yes |
| SAR | GSM(0.776W/Kg) / DCS-0.665W/Kg) |
Intex Boss Mobile Phone Price:Rs1400

No comments:
Post a Comment