Key Features 1. Touch Screen 2. VGA Camera 3. Audio Player 4. Video Player 5. Stereo FM 6. Bluetooth 7. Expandable Memory upto 8GB 8. Dual SIM-Dual Standby |
| Product Type | Bar Phone |
| Network | GSM 900/1800 |
| Dimensions | 113.6x49.4x14.47mm |
| Display | 2.2" QCIF - 65K |
| Weight | 90gms |
| Talk Time | Upto 4Hrs. |
| Standby Time | Upto 260Hrs. |
| Battery | 1300mAh |
| FM Radio | Yes |
| FM Recording | Yes |
| Audio Player | Yes |
| Sound Recorder | Yes |
| Video Player | Yes |
| Video Recorder | Yes |
| Camera | Yes |
| WAP/GPRS | No |
| Connectivity | Mass storage |
| Memory card Slot | Support TF/Micro SD card upto 4GB |
| Phone book Capacity | 500 |
| SMS | 100 |
| MMS | No |
| Games | Yes |
| Language Support | Dual(English,Hindi) |
| Wallpaper | No |
| Mobile Tracker | Yes |
| Auto Call Record | Yes* |
| Torch light | Yes |
| SAR | GSM(0.867W/Kg) / DCS-0.589W/Kg) |
Intex Joy Mobile phone price: Rs1500

No comments:
Post a Comment