Key Features 3D UI Modem Auto Call Record 2mp Camera with Flash Nimbuzz & E Buddy King Movie Webcam 7.1CM (2.8")Touch Screen Social Networking Phonebook 2000 EDGE/GPRS/WAP Hand Writing Input |
| Features | Detail |
|---|---|
| Product Type | Bar Phone |
| Network | GSM 900/1800 |
| Dimensions | 102x55x12 mm |
| Display | 2.8" QVGA – 262K |
| Weight | 116gms |
| Talk Time | Upto 4Hrs. |
| Standby Time | Upto 400 Hrs. |
| Battery | 1100mAh |
| FM Radio | Yes |
| FM Rrecording | Yes |
| Audio Player | Yes |
| Audio Equalizer | Yes |
| Sound Recorder | Yes |
| Video Player | Yes |
| Video Recorder | Yes |
| Camera | 2.0MP |
| WebCam | Yes |
| Torch Light | Yes |
| EDGE/GPRS/WAP | Yes |
| Modem | Yes |
| Connectivity | Mass storage |
| Bluetooth | Yes |
| MMS | Yes |
| SMS | 500 |
| Phone book Capacity | 2000 |
| Memory card Slot | Support TF/Micro SD card upto 32GB |
| Phone Memory | 67MB (for user) |
| Games | Yes |
| Caller Group | Yes |
| Language Support | Dual (English & Hindi) |
| Wallpaper | Yes |
| Java | Yes |
| Auto Call Record | Yes |
| SAR | GSM(0.56W/Kg) / DCS-0.44W/Kg) |
| Social Networking | Yes |
| Messanger | Yes |
| King Movie | Yes |
| Web Store | Yes |
Intex Avatar 3D Mobile Phone Price: Rs3690
No comments:
Post a Comment