| Form Factor | Bar Style |
| Freq Band | 800 MHz |
| Weight | 83.7gms |
| Dimensions | 98.1mm * 50.5mm * 15.3mm |
| Display | 7.62cms, TFT (240*400 Pixels) |
| Music | Multi Format Music Player |
| Video | Multi-Format Video Player and Recorder |
| FM Radio | Yes |
| Camera | 1.3 MP |
| Video Recorder | Yes |
| Games | Yes |
| Expandable Memory | MicroSD (upto 8GB) |
| Battery Type | Li-ion 1000mAh |
| Talk Time | Up to 300 minutes |
| Standby Time | Up to 220 Hr |
Micromax E390 Mobile Price in India: Rs4299

No comments:
Post a Comment