Key Features King Movie Modem Virtual Games Dual Camera(3.0MP+1.3MP) BlueTooth Expandable Memory upto 16GB Audio & Video Player 3.2" QVGA – 252K Social Networking 1450mAh Battery EDGE/GPRS/WAP Motion Sensor |
| Product Type | Bar Phone |
| Network | GSM 900/1800 |
| Dimensions | 113.9x63.4x14.4 mm |
| Display | 3.2" QVGA – 252K |
| Weight | 112gms |
| Talk Time | Upto 4.5 Hrs. |
| Standby Time | Upto 380 Hrs. |
| Battery | 1450mAh |
| FM Radio | Yes |
| Audio Player | Yes |
| Audio Equalizer | Yes |
| Sound Recorder | Yes |
| Video Player | Yes |
| Video Recorder | Yes |
| Camera | Dual (3.0MP+1.3MP) |
| WebCam | Yes |
| Torch Light | Yes |
| EDGE/GPRS/WAP | Yes |
| Modem | Yes |
| Connectivity | Mass storage |
| Bluetooth | Yes |
| MMS | Yes |
| SMS | 500 |
| Phone book Capacity | 2000 |
| Memory card Slot | Support TF/Micro SD card upto 16GB |
| Phone Memory | 79MB (for user) |
| Games | Yes |
| Caller Group | Yes |
| Language Support | Dual (English & Hindi) |
| Wallpaper | Yes |
| Motion Sensor | Yes |
| Java | Yes |
| SAR | GSM(0.555W/Kg) / DCS-0.555W/Kg) |
| Social Networking | Yes |
| Messanger | Yes |
| King Movie | Yes |
| Web Store | Yes |
Intex Sense Mobile price: Rs4000

No comments:
Post a Comment