Key Features FM Radio Powerful Sound Auto Call Record 2 MP Camera BlueTooth with A2DP Expandable Memory upto 32GB Audio & Video Player 2.6" QVGA Display NES Games Answering Machine GPRS/WAP/MMS One Touch Music Player |
| Product Type | Bar Phone |
| Network | GSM 900/1800 |
| Dimensions | 115x52x15.8mm |
| Display | 2.6" QVGA - 262K |
| Weight | 105gms |
| Talk Time | Upto 8Hrs. |
| Standby Time | Upto 395Hrs. |
| Battery | 2200mAh |
| FM Radio | Yes |
| Audio Player | Yes |
| Audio Equilizer | Yes |
| Sound Recorder | Yes |
| Video Player | Yes |
| Video Recorder | Yes |
| Camera | 2MP |
| Web Cam | Yes |
| WAP/GPRS | Yes |
| Modem | Yes |
| Connectivity | Mass storage |
| Memory card Slot | Support TF/Micro SD card upto 32GB |
| Bluetooth | Yes |
| Phone book Capacity | 1000 |
| SMS | 500 |
| MMS | Yes |
| Games | Yes |
| Caller Group | Yes |
| Language Support | Dual(English,Hindi) |
| Wallpaper | Yes |
| Mobile Tracker | Yes |
| Auto Call Record | Yes |
| Answer Machine | Yes |
| Torch Light | Yes |
| Social Networking | Yes |
| SAR | GSM(0.867W/Kg) / DCS-0.589W/Kg) |
Intex Royale Mobile price: Rs2200

No comments:
Post a Comment